Türkçe   | English   | Pусский  
  KURUMSAL
  ÜRÜNLER
REFERANSLAR
  İLETİŞİM

 

 
Ana Sayfa > Bilgi Bankası > Çikolata yapımı – makine parkuru
 
Çikolata yapımı – makine parkuru

Pudra Şekeri Değirmeni: 
Kristal şekeri pudra şekere dönüştürmek için kullanılır. Çikolata imalatında kristal şekerin çikolata içinde öğütülmesi zor olduğu için pudra şekeri değirmeni kullanılır. 18-20 mikron kalınlığındaki pudra şeker yağla çabuk karışır ve çikolata hamurunun çabuk ve purüzsüz incelmesinde büyük rol oynar.

Yağ Eritme tankı: 
Çikolata için kullanılacak yağın eritilmesinde kullanılır. İçindeki sıcak ızgaralar belli bir açıyla yerleştirildiğinden yağ tabakaları erirken dilimlenerek kazanın içine düşer. Böylece eritme işlemi daha çabuk bir zamanda yapılır ki bu da ekonomikliği sağlar. Ön Hazırlama Karıştırıcı:
Hammadde tanka ayrı-ayrı konulur. Çikolata hammaddesinin karıştırılarak çikolata hamuruna dönüştürülmesini sağlar. Bu çikolata hamuru daha sonra Bilyalı değirmene gönderilir. Çikolata hammaddesi direkt olarak Bilyalı Değirmene de konulabilir ancak üretim ve makinelerin performansı açısından daha sağlıklı olanı bu işlemin önce ön hazırlama karıştırıcı da yapılmasıdır. Ön hazırlama tankı bu nedenle üretimde zaman ve enerji tasarrufu sağlar. 

Bilyalı Değirmen:
Çikolata hamurunun istenilen mikronda inceltilerek tüketilebilecek mamul haline gelmesini sağlar. Çikolata hamurunun pütürlü hali bu makinede istenilen mikronda inceltilerek krema halini alır. Çikolata kalıbına basılacak çikolatanın kıvamı ve inceliği çok önemlidir. Bu yüzden bilyalı değirmende kullanılan bilya miktarı, çapları, kalitesi, paslanmaz çeliğin kalitesi, emniyet unsurları önemlidir.

Bilyalı değirmen için gerekli olan şartlardan biri de soğutma sistemi için gerekli olan soğuk su ihtiyacıdır. Makinenin soğutma işlemini gerçekleştirebilmesi için +5 – + 8 C arasında soğuk suya ihtiyaç vardır. Soğuk su temini için genellikle soğutucu çiiller makineye bağlanmaktadır.

Konçlama : 
Bilyalı değirmende inceltilen ürün içindeki istenmeyen kokuların giderilmesi için gereklidir. Ayrıca daha kaliteli bir çikolata için ürünü çarptırma usulüyle incelterek pütürsüz ve ekstra yumuşak bir ürün elde edilmesine yardımcı olur.

Temperleme makinesi :
Belirli bir hızda soğutmayı gerçekleştirerek çikolatanın içinde bulunan kakao yağının eşit dağılımını sağlar. Kakao yağlı ürünlerde temperleme şarttır. Eğer çikolata dolum öncesi temperlenmemişse , çikolata kalıptan çıkmaz, cam gibi parlak ve kırıldığı zaman ses çıkaran sertlikte bir çikolata elde edilemez.

“ONE SHOT ” Otomatik Çift Dolgulu Çikolata Dolum Hattı: 
İç dolgulu çikolata üretimi için idealdir. Gram hassasiyeti olduğu için servo motorlu üretilmektedir. Bu hatta çikolata ile krema aynı zamanda çikolata kalıbına basılarak iç dolgulu çikolata elde edilmektedir. Kalıba basılmış iç dolgulu çikolata soğutma tunelinin içinde soğutulduktan sonra, kalıp boşaltma sistemiyle kalıptan boşaltılır ve paketlemeye hazır hale gelir.

Çikolta kaplama hattı
Çikolata ile kaplanması istenilen ürün tel bant üzerinde hareket ederek çikolata perdesinin oluşturulduğu bölümden geçerek çikolata ile kaplanır. Kaplama sonrası üstüne sıcak hava üfletilerek hem ürün üstündeki fazla çikolata alınır hem de dalga deseni verilir. Kaplamadan geçen ürün soğutma tünelinden geçtikten sonra paketlemeye hazır hale gelir. 

Çikolata damla makinesi
Genellikle pastacılıkta kullanılan damla şeklinde olan çikolata üretimi yapmaktadır. Dakik gramaj ayarı yapıla bilmesi için bu makinelerde de servo motor kullanılır.

Yatay Paketleme Makinesi:
“Askerler” ( plastik parmaklar) vasıtası ile taşınan ürün pvc ambalaj malzemesinin içine geçirildikten sonra alt ve yan tarafları ısıtılarak veya yapışkanlı olarak kapatılan bir ambalaj türüdür. Bar tipi ürünlerde yaygın olarak kullanılan bir paketleme türüdür.


 

   
 
 

Merkez: Beysan San. Sit. Dereboyu Cad. No: 25 Haramidere / İstanbul / Türkiye | E-posta: enesen@enesen.com.tr | Tel: (+90) 212 422 86 52 (pbx) | Fax: (+90) 212 422 86 53

Enesen Profesyonel Çikolata Makinaları Grapixel New Media