Türkçe   | English   | Pусский  
  KURUMSAL
  ÜRÜNLER
REFERANSLAR
  İLETİŞİM

 

 
Ana Sayfa > Bilgi Bankası > Çikolatanın faydaları
 
Çikolatanın faydaları
 

Çikolata sevmeyen insan var mıdır acaba? Kokusuyla, insanı baştan çıkaran, iştah açıcı kahverengi görüntüsüyle çikolatayı kim sevmez ki! 

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Mirror'da çıkan habere göre çikolatanıninsan sağlığına pek çok yararı bulunuyor: 

* Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor. 

* Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor. 

* Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor. 

* Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor. 

* Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olanpotasyumu da içeriyor. 

* Bristol Üniversitesi doktorlarından Peter Barham, çikolatanın içinde bulunan bir maddenin uyarıcı etkisi bulunduğunu ve bunun da kişiye kendini iyi hissettirdiğini savunuyor. 

* Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor. 

* Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor. 

* Çikolata aynı zamanda yiyen kişiye enerji veriyor ve diğer tatlılara oranla kan şekerinihızlı yükseltmiyor. 

* Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko çikolatada bolca var. 

* Kahve içmek yerine çikolata yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata kahveye oranla çok daha az kafein içeriyor. 

* Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdır; çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu maddeler de diş minesini koruyor. 

* Çikolatadaki doymuş yağ oranı, kandaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olmuyor.


 

   
 
 

Merkez: Beysan San. Sit. Dereboyu Cad. No: 25 Haramidere / İstanbul / Türkiye | E-posta: enesen@enesen.com.tr | Tel: (+90) 212 422 86 52 (pbx) | Fax: (+90) 212 422 86 53

Enesen Profesyonel Çikolata Makinaları Grapixel New Media