Türkçe   | English   | Pусский  
  KURUMSAL
  ÜRÜNLER
REFERANSLAR
  İLETİŞİM

 

 
Ana Sayfa > Bilgi Bankası > Krize teselli çikolatada aranıyor
 
Krize teselli çikolatada aranıyor

Küresel ekonomik kriz, tüketicileri daha düşük maliyetli lükslere yöneltti.

Küresel ekonomik kriz, tüketicileri daha düşük maliyetli lükslere yöneltti. Anlaşılan o ki, kriz ortamında hayat güçleştikçe gitgide daha çok insan teselliyi çikolatada arıyor. 

İsviçre`nin başlıca üretim kollarından çikolata sektörü büyüme eğiliminde. Üreticiler 2008 yılında hem satış miktarında hem de ciroda artış olduğunu, eğilimin 2009`da da sürdüğünü söylüyor. İstatistikler de İsviçre çikolatasının hem içeride hem dünya genelinde satış rekoru kırdığını doğruluyor. 

İsviçre Çikolata Üreticileri Derneği (Chocosuisse) Başkanı Franz Urs Schmid, durumdan çok memnun olduklarını belirtiyor.

Bunun bir açıklaması, çikolatanın içerdiği ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratoninin salgılanmasını kolaylaştıran maddeler olabilir. Anlaşılan o ki, kriz ortamında hayat güçleştikçe gitgide daha çok insan teselliyi çikolatada arıyor. 

Bir İsviçreli tüketici, ``Ufacık bir parça çikolata bile iyi hissettiriyor ve bu hissin kolay ödenebilir bir bedeli var`` diyor. Bir diğeri, çikolatayı tükettiği gıda gruplarının içinde özel bir yere koyduğunu ve başka harcamalarında kesintiye gitse de, çikolataya para harcamaya çalışacağını söylüyor. 

Çikolataya artan talep, kakao fiyatlarına da yansıdı. Son bir yıl içinde yüzde 65 yükselen kakao fiyatı, son 23 yılın en yüksek seviyesinde. Üreticiler, süt şeker ve yağ fiyatlarının da yükseldiğine, bu nedenle talepteki artışa rağmen kar paylarının düştüğüne işaret ediyorlar.

 


 

   
 
 

Merkez: Beysan San. Sit. Dereboyu Cad. No: 25 Haramidere / İstanbul / Türkiye | E-posta: enesen@enesen.com.tr | Tel: (+90) 212 422 86 52 (pbx) | Fax: (+90) 212 422 86 53

Enesen Profesyonel Çikolata Makinaları Grapixel New Media